12 Temmuz 2024 Cuma

Mustafa Kemal Atatürk

05.07.2024 Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde İşletmede Mesleki Eğitim Modeli İçin 3+1 Protokol Töreni Gerçekleşti

05.07.2024 Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde İşletmede Mesleki Eğitim Modeli İçin 3+1 Protokol Töreni Gerçekleşti

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Köşk Meslek Yüksekokulu İşletmede Mesleki Eğitim Modeli (3+1) Protokol Töreni, ADÜ Rektörlük Binası Senato Salonu’nda gerçekleşti.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent’in başkanlığında gerçekleşen protokole, Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A.Bahri Erdel ve Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Can katılım sağladı.

İşsizlik oranının azalmasının, istihdamın artmasının, teknoloji ve akademik bilgilerin iş yerlerine transferinin, teknolojik kalkınmanın hızlanmasının amaçlandığı mesleki eğitim modeli kapsamında, 21 kurum ve firma ile iş birliği protokolü imzalandı.

İlk kez Köşk Meslek Yüksekokulunda uygulanmaya başlayacak olan 3+1 modeli kapsamında öğrenciler, son dönemlerini bir işletmede uygulamalı eğitim alarak geçirecekler. Öğrenciler eğitimleri süresince kazandıkları teorik bilgileri, “İşletmede Mesleki Eğitim” dersiyle iş yerlerinde uzman rehberliğinde uygulamalı olarak bütünleştirip, nitelikli istihdam için gerekli becerileri geliştirecek, takım çalışması, iş disiplini ve sorumluluk alma becerilerini artıracak ve iş dünyasıyla tanışma fırsatı bulacaklar.

Öğrencilerin eğitimleri süresince, bir dönem boyunca sektörde çalışmalarını sağlayacak bu yeni sistem ile onların teorik bilgilerini pratiğe dönüştürmelerine olanak tanınacağını vurgulayan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, “Öğrencilerimiz, sektörün gereksinimlerini ve çalışma koşullarını yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Böylece mezuniyet sonrasında iş hayatına daha hazır ve yetkin bireyler olarak atılacaklardır. Bu sistemin başarılı bir şekilde işlemesi, sizin gibi kıymetli iş ortaklarımızın desteğiyle mümkün olacaktır. Üniversitemiz ile yapacağınız bu protokol, sadece öğrencilerimize değil, aynı zamanda firmalarımıza da büyük katkılar sağlayacaktır. Öğrencilerimiz; dinamik ve yenilikçi bakış açılarıyla iş süreçlerine değer katacaklardır” dedi.

Üniversite olarak öğrencilerimize en kaliteli eğitimi sunmak ve onları iş hayatına en iyi şekilde hazırlamak için büyük bir özveriyle çalışıldığını belirten Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, protokol kapsamında iş birliği yapılacak paydaşlara hitaben, “Ancak bu çabalarımızın gerçek anlamda başarıya ulaşması, sizin gibi değerli paydaşlarımızın desteğiyle mümkündür. Bu nedenle, iş birliğimizin uzun vadeli ve sürdürülebilir olmasını temenni ediyoruz. Son olarak, bu önemli adımda bizlerle birlikte yürüdüğünüz ve öğrencilerimize destek verdiğiniz için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Birlikte, daha güçlü bir gelecek inşa edeceğimize olan inancım tamdır” dedi.

Protokle ilişkin açıklama yapan Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A.Bahri Erdel” Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ile imzaladığımız bu protokol, bölgemizin kalkınmasına önemli katkılar sağlayacaktır. İş dünyası ve akademi arasındaki bu iş birliği, öğrencilerimizin hem teorik hem de pratik bilgiye sahip olmalarını sağlayarak, iş hayatına daha donanımlı bireyler olarak katılmalarına yardımcı olacaktır. Bizler, bu tür projelerin bölgemizdeki istihdam sorununa çözüm olacağına inanıyoruz. Öğrencilerimizin iş yerlerinde elde edecekleri deneyimler, onlara büyük avantajlar sunacak ve firmalarımıza da genç, dinamik ve yenilikçi bir iş gücü kazandıracaktır. Aydın Ticaret Borsası olarak, bu tür iş birliklerini her zaman destekliyoruz ve bu projede yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz”dedi

TÜRİB
TOBB
Rekabet Kurumu
Ticaret Bakanlığı
Tarım ve Orman Bakanlığı