11 Haziran 2023 Pazar

Mustafa Kemal Atatürk

ATB Aydın Soğuk Hava Depoculuk  A.Ş

ATB AYDIN SOĞUK HAVA DEPOCULUK  A.Ş

Aydın Ticaret Borsası tarafından Güney Ege Kalkınma Ajansının desteğiyle yapımı tamamlanan soğuk hava deposu projesiyle;Aydın’da incir meyvesi hasat edildikten sonra sağlıklı ve uygun koşullarda saklanacak. Böylece, incir üreticisi fiyat dalgalanmalarının getirdiği belirsizlikten korunarak ürünün 12 ay satışı yapılabilecektir. Kalite ve pazarlama kapasitesi artan kuru incirin katma değerinin artmasıyla Aydın’da ihracatın geliştirilmesine de olanak sağlanacaktır.

 

Güney Ege Kalkınma Ajansının 3 milyon TL hibe desteği sağladığı ve toplam proje bedeli 5,5 milyon TL olan Aydın Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Soğuk Hava Deposu, Aydın Erbeyli'de 19 bin metrekare alanda inşa edilmiş olup 1800 ton kapasiteli soğuk hava deposunda güneş enerjisi kullanılmaktadır. Tesis bünyesine kurulan 254 kwa kapasiteli fotovoltaik güneş panelleri ile soğuk hava deposunun elektrik tüketiminin bir kısmı karşılanmaktadır. Ayrıca proje kapsamında soğuk oda, donmuş oda, şoklama odası, işleme odası ve ön soğutma odaları yer almaktadır. İlk ürün kabulü 2020 Ocak ayında gerçekleştiği Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Soğuk Hava Deposu’nda kuru incirin yanı sıra dondurularak muhafaza gerektiren yaş meyve ve sebzeler, işlenmiş gıda ürünleri, et ve su ürünleri de uygun koşullarda depolanabilmektedir. Böylece, Aydınlı üretici ve tüccar piyasada fiyat dalgalanmalarının neden olduğu belirsizlikten korunmaktadır.

Özellikle incir üretiminde dünyada bir numara olan Aydın’ı küresel ölçekte kuru incir üssü haline getirecektir. Soğuk hava deposu ile Aydın’ın ihracat kapasitesinin artması beklenmektedir.

Ticaret Bakanlık
TÜRİB
TOBB
Rekabet Kurumu
Ticaret Bakanlığı
Tarım ve Orman Bakanlığı