22 Haziran 2024 Cumartesi

Mustafa Kemal Atatürk

Aydın Yamalak Sarısı Zeytini

AYDIN YAMALAK SARISI ZEYTİNİ

Aydın Ticaret Borsası tarafından 26.06.2018 tarih, C2018/138 başvurusu numarası ile müracaatı yapılarak koruma altına alınan “Aydın Yamalak Sarısı Zeytini”   Türk Patent ve Marka Kurumu ile ilgili kurumlar nezdinde 21.04.2021 tarihinde tescillendi.

Aydın Yamalak Sarısı Zeytini, yalnızca Aydın ilinde yetişmektedir. Aydın ili, Kuyucak ilçesine bağlı Yamalak beldesinden orjinlenen ve Aydın ilinde yaygın olarak yetiştirilen ticari bir zeytin çeşididir. Adının Yamalak Sarısı olmasının nedeni, yörede yaşayan bir öğretmenin bu çeşidi bulup yetiştirmeye başlamasından kaynaklanmaktadır.

Aydın Yamalak Sarısı Zeytini Aydın ilinde en erken olgunlaşan zeytindir. Yörenin sahip olduğu kendine has iklim, yağış, nem ve rakım özellikleri de Aydın Yamalak Sarısı Zeytininin diğer çeşitlere göre daha erkenci olmasını sağlar. Yamalak Sarısı çeşidi yeşil sofralık olarak değerlendirildiği için, yeşil olum dönemi Eylül ayının son haftası ve Ekim ayının ilk haftası arasındadır. Diğer yeşil sofralık zeytin çeşitlerinde ise bu dönem, Ekim ayının ikinci haftasıdır. Dolayısıyla erken hasat etmenin getirdiği ayrıcalık ile Aydın Yamalak Sarısı Zeytini piyasa koşullarına yön vermektedir.

Aydın Yamalak Sarısı Zeytini Coğrafi İşaret Tescil Sertifikası için TIKLAYINIZ.

Aydın Yamalak Sarısı Zeytini
TÜRİB
TOBB
Rekabet Kurumu
Ticaret Bakanlığı
Tarım ve Orman Bakanlığı