18 Temmuz 2024 Perşembe

Mustafa Kemal Atatürk

Aydın Kestanesi

AYDIN KESTANESİ

Aydın Ticaret Borsası,  Aydın ilinin kendine has özellikleri ve yerel niteliklerine bağlı olarak yetiştirilen “Aydın Kestanesi”nin ulusal ve uluslararası platformda tanınması adına önemli çalışmalarda bulunmuştur.

Aydın Ticaret Borsası ilk olarak Türk Patent ve Marka Kurumu'na 2010 yılında “Aydın Kestanesi” coğrafi işaret menşe adı başvurusunda bulunmuş olup 24.11.2011 tarihinde tescili ettirerek  “Aydın Kestanesi”ni koruma altına almıştır.

Aydın Kestanesi’nin uluslararası platformda bilinmesi ve ürünün katma değerinin artması adına 8 Eylül 2015 tarihinde TR-PDO-0005-01362 referans numarasıyla Avrupa Birliği’ne müracaatı yapılmıştır.

Avrupa Birliği nezdinde 24 Eylül 2020 tarih ve 2020/1321 sayılı Avrupa Komisyonu Resmi Gazetesi’nde yayımlanan Aydın Kestanesi, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından Türkiye’nin 4.Coğrafi İşaretli ürünü olarak tescil edilmiştir.

“Aydın Kestanesi” nin ayırt edici özellikleri; meyve büyüklüğü, kabuğunun kolay soyulabilirliği ve tohum zarının meyve etine girmesi durumudur. Meyve büyüklüğü diğer bölgelerde yetişen kestanelerden oldukça fazladır. Çünkü Aydın ilinde yetişen kestaneler Büyük Menderes Nehrinden sulanan platolarda, ılıman iklim kuşağında ve istenilen rakım değeriyle yetişmektedir. Kabuğu parlak ve kolayca soyulabilen Aydın Kestanesinin, içindeki etli kısmı da oldukça yumuşaktır. Kalite özellikleri,  Aydın ilinin ona sunduğu coğrafi özellikleri ile tüm Türkiye için eşsiz bir değerdir.


Aydın Kestanesi AB Sertifikası için Tıklayınız

Aydın Kestanesi Coğrafi İşaret Tescili Belgesi için Tıklayınız

Aydın Kestanesi
TÜRİB
TOBB
Rekabet Kurumu
Ticaret Bakanlığı
Tarım ve Orman Bakanlığı