12 Temmuz 2024 Cuma

Mustafa Kemal Atatürk

09.07.2024 Peşin Hububat Satışları (Genel Ve Sözleşme Bazında)

Sayın Üyemiz;

T.C. Toprak Mahsülleri Ofisi Genel Müdürlüğün'den iletilen ilgili yazıda;

  • 2022 mahsulü mısır kişi ve kuruluş ayrımı olmaksızın,
  •   2023 mahsulü mısır kullanıcısına [kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapanlara (beyaz et, yumurta) ve yem fabrikalarına],
  • Batman, Diyarbakır ve Mardin Başmüdürlüğü stoklarında bulunan 2023 mahsulü mısırlar ise kullanıcısına [kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapanlara (beyaz et, yumurta) ve yem fabrikalarına] ve nişastacılara

​​​​​​​ peşin bedel mukabili serbest olarak 02 Temmuz 2024 tarihinden itibaren satışa açıldığı bildirilmektedir.

    Mısır  satışlarımıza  başvurular;  ELÜS  stokları  için  TMO  Elektronik  Alım  ve  Satış  Platformu (ELASP)  üzerinden,  TMO  depolarında  bulunan  stoklar  için  stokun  bulunduğu  Başmüdürlüklere elden gerçekleştirileceği iletilmektedir.

ELÜS  stoklarına  başvuru  yapacakların  hem  TMO  Elektronik  Alım  ve  Satış Platformuna (ELASP), hem de TÜRİB' e (Türkiye Ürün İhtisas Borsası) üye olması belirtilmektedir.

Başvuruda bulunarak tahsis yapılan ancak ürünü almayan/takasını gerçekleştirmeyen müracaat sahiplerine takip eden aylarda yapılacak tahsislerde bu durum dikkate alınacağı iletilmektedir.

Temmuz ayı satış talimatı ile satışa açılan TMO deposunda stoklu mısırın tamamının ödemesi peşin olarak kredi kartı ile yapılabilecektir.

Yeni Satış Platformu üzerinden satışı yapılacak ELÜS stokları Temmuz ayında platform üzerinden alınacak talepler doğrultusunda dağıtılacaktır. Satışa  açılan  mısır  için  son  para  yatırma,  son  teslim  ve  ELÜS'ler  için  takas  tarihleri  aşağıda belirtilmiştir.

ELÜS Hububat Stokları (Başvuru ELASP)

ELÜS Stokları İçin Platform Talep Toplama Tarihi : 02 – 10 Temmuz 2024

TÜRİB Takas Son İşlem Tarihi : 24 Temmuz 2024 (dahil)

TMO Deposunda Stoklu Hububat (Başvuru Başmüdürlüklere)

Son Para Yatırma Tarihi : 24 Temmuz 2024 (dahil)

Ürün Son Teslim Tarihi: 31 Temmuz 2024 (dahil)

TMO Elektronik Alım ve Satış Platformu (ELASP) üzerinden dağıtımı yapılacak ELÜS'ler takas için TÜRİB' e gönderilecektir. ELÜS satışlarında ürün tutarı TÜRİB üzerinden tahsislerin gerçekleştiği anda yatırım hesabında eksiksiz olarak mevcut olması gerektiği bildirilmektedir.

Konuya İlişkin Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,

TÜRİB
TOBB
Rekabet Kurumu
Ticaret Bakanlığı
Tarım ve Orman Bakanlığı