24 Nisan 2024 Çarşamba

Mustafa Kemal Atatürk

23.08.2023 Aydın Ticaret Borsası, Sezonun İlk Kuru İncirini Üreticiden Teslim Aldı

23.08.2023 Aydın Ticaret Borsası, Sezonun İlk Kuru İncirini Üreticiden Teslim Aldı

Aydın’da 2023-2024 sezonun ilk kuru inciri, üreticiler tarafından kilosu 350 TL’den Aydın Ticaret Borsası’na teslim edildi.

2023-2024 yılının ilk kuru incir alımı töreni, Aydın Ticaret Borsası’nda düzenlendi. Kuru incir sezonunun başlaması ile birlikte düzenlenen ilk alım törenine Aydın Valisi Yakup Canbolat, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Meclis Başkanı A.Bahri Erdel, Meclis Başkan Yardımcıları Ali Çevik ve Rıza Uyar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Ülgen, Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Günaydın, Meclis Üyeleri Ahmet Şenel, Mehmet Ali Avcu, Mehmet Akkan, Aydın ili kurum müdürleri, Aydın ili oda ve borsa başkanları ve üreticiler katılım sağladı. Sezonun ilk kuru inciri, sembolik olarak Aydın Ticaret Borsası tarafından kilosu 350 TL’den satın alındı.

2023-2024 sezonunun ilk kuru incir alım törenine dair açıklamada bulunan Aydın Valisi Yakup Canbolat, “Dünyanın ve ülkemizin en kaliteli kuru inciri, toprak yapısı ve ikliminden dolayı Aydın’da yetiştirilmektedir. İlimiz incir üretiminde dünyada ve Türkiye’de birinci sırada yer almaktadır. Ürettiğimiz ürünlerin büyük bir kısmı kuru incir olarak ihraç edilmektedir. Ülkemizde 57 bin hektarın üzerinde incir üretim alanı bulunmaktadır. İncir ağacı varlığımız ise 12 milyonun üzerindedir. 2022 yılında incir üretimimiz 350 bin ton olarak gerçekleşmiştir. İlimiz 7 milyonu aşan incir ağacı varlığı ile ülkemizde birinci sırada yer almakta ve dünya kuru incir üretiminde de öncü konumunu korumaktadır. İncir ilimizin ilk coğrafi işaret almış ürünüdür ve aynı zamanda ilimizin AB tescilli coğrafi işaret alan ilk ürünüdür. Sarı lop çeşidi incirimizin büyük kısmı kurutmalığa ayrılmakta olup 2022 yılı kuru incir rekolte tahminimiz 69 bin 486 ton olarak yapılmıştır. 2023 yılı kuru incir rekolte çalışmaları da tamamlanmış olup, 2023 yılı rekoltesi yaklaşık 70 bin 174 ton olarak tahmin edilmiştir. Kuru incir üretiminin büyük bir kısmı ihraç edilmektedir. İhracatına izin verilen kuru incir miktarı 2022 yılında 48 bin 649 ton olarak gerçekleşmiştir. Kuru incir sırasıyla en çok Almanya, Amerika, Fransa, Çin ve İtalya’ya satılmaktadır. 2023 yılı ilk 6 ayında 22 bin 418 ton ihracat gerçekleşmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle kuru incir sezonunun hayırlı uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum. Tüm üreticilerimize bereketli ve bol kazançlar diliyorum. Yeni sezon kuru incir sembolik olarak 350 TL’den alarak, kuru incir sezonunu bugün açıyoruz” dedi.

Aydın ilinin ülkemizde ve dünyada en büyük incir üretici bölgesi olduğunu ifade eden Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, kuru incir sezonunun üretici, tüccar ve ihracatçı için hayırlı ve bereketli olması temennisinde bulundu.  Çondur, “  İlimizin çok kıymetli tarımsal ürünü olan kuru incir için ilk alım törenleri gerçekleştirmekteyiz.  9 üreticimizden sezonun ilk kuru incirini, sembolik olarak kilosu 350 TL’den teslim aldık ”dedi.

Çondur,” 2022-2023 sezonunda 4 büyük borsa tescilinde toplam 84 bin ton incir tescili yapıldı. Yani geçen senenin üretim rakamı 84 bin ton civarında, bunun 75 bin tonu Aydın’da üretildi ve tescil edildi. Yaklaşık 68 bin tonu ihracata gitti. İhracatta da artık Aydın etkin bir şekilde kuru incir ticaretinde yer almaktadır” dedi.

Sezonun ilk kuru incirlerini Aydın Ticaret Borsası’na teslim eden  Germencik’ten, Yusuf Serbes, Gürkan Bacaksız, Hüseyin Nabat, Beytullah Yavuz, Eğrikavak’tan Sebahattin Metin, Buharkent’ten İlyas Çakıray, Kuyucak’tan Mehmet Karataş, İncirliova’dan Mehmet Atar, Köşk’ten Halil Bilgen oldu.

TÜRİB
TOBB
Rekabet Kurumu
Ticaret Bakanlığı
Tarım ve Orman Bakanlığı