22 Haziran 2024 Cumartesi

Mustafa Kemal Atatürk

24.05.2024 Türk Zeytinyağı Sektörü, “Dökme ve Varilli Zeytinyağı İhracat Yasağı Hemen Kaldırılmalı”

24.05.2024 Türk Zeytinyağı Sektörü, “Dökme ve Varilli Zeytinyağı İhracat Yasağı Hemen Kaldırılmalı”

Aydın Ticaret Borsası, Meclis Başkanı A.Bahri Erdel, Meclis Başkan Yardımcısı Rıza Uyar ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Ülgen, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen Sektör Değerlendirme toplantısına katılım sağladı.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ev sahipliğinde, bir araya gelen Türk zeytin ve zeytinyağı sektörünün kaderini tayin eden 20 kurum, yayınladıkları ortak bildiriyle, tarım ürünlerinde ihracatın üreticilerin sigortası olduğunu, üreticilerin elinden sigortasının alınmaması gerektiğini dillendirerek, dökme ve varilli zeytinyağı ihracatındaki yasağın hemen kaldırılması talebinde bulundu.

20 kurumun imzasıyla yayınlanan ortak bildiride” Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin belirlediği 185 bin ton rekolte ve bir önceki rekor üretimin olduğu yıldan 170 bin ton devir stoku ve Suriye’den gelen 30 bin tonla beraber 385 bin ton zeytinyağı arzı oluşmuştur. Tahmini 60 bin ton zeytinyağı ihracatı ve 125 bin ton tüketim ile önümüzdeki sezona 200 bin ton zeytinyağı stoku devredecektir. Bu miktar iç piyasanın ihtiyacını rahatlıkla karşılayacağı gibi, ihracat yapılmasına da imkân sağlayacaktır. İspanya ve diğer üretici ülkelerde yaşanan rekolte kayıpları ve ülkemiz üretimindeki artış ülkemizin ihracat yapması için önemli bir fırsat sundu. Dünya fiyatları 10 Avro seviyesindeyken ve bu yüksek fiyatlarla ihracat yapabilecekken fırsat kaçırılmaya devam etmektedir. Zeytinyağı ihracat kısıtlaması zeytinyağlarının uygunsuz koşullarda stoklanmasını ve kalite kaybını beraberinde getirdi. Bu süreçteki kaybımız 400 milyon avro civarında oldu” görüşüne yer verildi.

Ege Bölgesi’nin en önemli tarımsal ürünlerinin başında gelen ve Türkiye’nin ihraç ettiği tarımsal ürünleri arasında yer alan zeytinyağına getirilen kısıtlamanın sektör temsilcilerini olumsuz etkilediğini belirten Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur,” Zeytinyağı sektör temsilcilerinin katılım sağladığı ve sektörün mevcut durumunun değerlendirildiği toplantı kapsamında, ülkemizde 2024/2025 sezonunda 400 bin tonun üzerinde rekolte beklenilmektedir. Aynı zamanda 2023/2024 sezonundan 200 bin ton civarı devir stok ve 50 bin ton civarı Afrin zeytinyağını dahil ettiğimizde toplam 650 bin ton zeytinyağı varlığına sahip olduğumuz görülmektedir.  Söz konusu yaklaşık 200 bin ton zeytinyağının iç tüketimde kullanıldığını düşünürsek geriye kalan binlerce ton zeytinyağı ihracatta değerlendirlemediği için değer kaybedecektir.  Oysaki İspanya başta olmak üzere İtalya vce Tunus gibi zeytinyağı üretimi yapan ülkelerdeki kuraklık sebebiyle rekoltede yaşanan düşüş sonrası uluslararası pazarda zeytinyağı fiyatları ciddi anlamda yükselmiştir. Türk ihracatçısı böylesi bir durumdan önemli ölçüde gelir sağlayacağını düşünürken, açıklanan yasaktan dolayı zeytinyağı piyasasında durgunluk hâkim olmuştur.  Tedbir kararının devam etmesi Türk zeytinyağı sektöründeki ihracatçılar başta olmak üzere, üreticileri ve sanayicileri de olumsuz etkileyecektir. Getirilen yasak sonucunda stoklarda bekleyen binlerce ton zeytinyağı, hızla değer kaybedecek ve sızma zeytinyağları rafine yağa dönüşecektir.  Bu sebeple tüm sektör olarak talebimiz dökme ve varilli zeytinyağı ihracatındaki tebdir kararının kaldırılması olacaktır.  Sektör temsilcileri olarak ihracatçılarımızı sıkıntıya düşürecek, ekonomilerini bozabilecek kısacası firmaların iflas etmesine neden olabilecek bu süreçten geri dönülmesini talep ediyoruz “dedi.

TÜRİB
TOBB
Rekabet Kurumu
Ticaret Bakanlığı
Tarım ve Orman Bakanlığı