19 Mayıs 2024 Pazar

Mustafa Kemal Atatürk

29.04.2024 Aydın Ticaret Borsası, ElüsMarket Ürün Piyasası Aracı Kurumu A.Ş.’nin Ortakları Arasında Yer Aldı

29.04.2024 Aydın Ticaret Borsası, ElüsMarket Ürün Piyasası Aracı Kurumu A.Ş.’nin Ortakları Arasında Yer Aldı

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur ve Genel Sekreter Neslihan Duymaz,  ElüsMarket Ürün Piyasası Aracı Kurumu Anonim Şirketi, 21 Ticaret Borsası ve İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ortaklığında ve 21 milyon 450 bin Türk lirası sermaye ile kurulan ElüsMarket ÜPAK A.Ş. imza törenine katılım sağladı.

İzmir Ticaret Borsası ev sahipliğinde İzQ Girişimcilik Merkezi’nde düzenlenen tören, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin açılış konuşmaları ile başladı. Açılış konuşmalarının ardından İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Dr. Erçin Güdücü, Yeni Aracılı Sistem ve ElüsMarket ÜPAK A.Ş. ile ilgili son gelişmeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Törene katılım sağlayan Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, ElüsMarket ÜPAK ‘ın tarım ürünleri piyasasının büyümesine katkı sağlayacağını ifade ederek ülkemizdeki tarım ekonomisinin kalkınması ve sürdürülebilir olması adına ElüsMarket Ürün Piyasası Aracı Kurumu Anonim Şirketi’nin güçlü bir yatırım olduğunu belirtti. Çondur, ElüsMarket Ürün Piyasası Aracı Kurumu A.Ş.’nin ülkemiz ve şirket ortakları için hayırlı olmasını temenni etti.

Yeni Aracılı Sistem ve ElüsMarket ÜPAK A.Ş. hakkında son gelişmeler değerlendirilmesinin ardından ElüsMarket ÜPAK A.Ş. kuruluşu için imzalar atıldı.

 “Ürün Piyasası Aracı Kurumu” nedir?

Ürün Piyasası Aracı Kurumları; elektronik ürün senedi ve elektronik ürün senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin Borsada alım satımına aracılık etme konusunda yetkilendirilmiş kurumlardır.

Türkiye Ürün İhtisas Borsasında Aracılık Faaliyetleri ile Aracıların Gözetim ve Denetimi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde; elektronik ürün senedi (ELÜS) işlemlerine aracılık yapmak amacıyla paylarının yarısından fazlası bir veya birden fazla ticaret borsasına ait olan “Ürün Piyasası Aracı Kurumu” kurulabiliyor.

Bu kapsamda; 21 Ticaret Borsası ve İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ortaklığında ElüsMarket Ürün Piyasası Aracı Kurumu Anonim Şirketi 21 milyon 450 bin Türk lirası sermaye ile 29 Nisan 2024 tarihinde resmi olarak kurulmuştur.

ElüsMarket Ürün Piyasası Aracı Kurumu Anonim Şirket Ortakları kimlerden oluşuyor?

Afyonkarahisar Ticaret Borsası, Alaşehir Ticaret Borsası, Antakya Ticaret Borsası, Aydın Ticaret Borsası, Balıkesir Ticaret Borsası, Bandırma Ticaret Borsası, Bolvadin Ticaret Borsası, Denizli Ticaret Borsası, Edremit Ticaret Borsası, Gemlik Ticaret Borsası, Gönen Ticaret Borsası, İstanbul Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Borsası, Kütahya Ticaret Borsası, Malkara Ticaret Borsası, Manisa Ticaret Borsası, Ödemiş Ticaret Borsası, Salihli Ticaret Borsası, Sandıklı Ticaret Borsası, Söke Ticaret Borsası, Turgutlu Ticaret Borsası, İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

TÜRİB
TOBB
Rekabet Kurumu
Ticaret Bakanlığı
Tarım ve Orman Bakanlığı