04 Mart 2024 Pazartesi

Mustafa Kemal Atatürk

30.01.2024 Aydın Ticaret Borsası, Metro Türkiye ile Coğrafi İşaretli Ürünler Konulu Toplantı Gerçekleştirdi

30.01.2024 Aydın Ticaret Borsası, Metro Türkiye ile Coğrafi İşaretli Ürünler Konulu Toplantı Gerçekleştirdi

Aydın ile bütünleşen tarımsal ürünlerin markalaşması, ulusal ve uluslararası pazarda tanınması adına özverili çalışmalar sergileyen Aydın Ticaret Borsası,  coğrafi işaret potansiyeli olan ürünlerin Türkiye’de, Türkiye’deki Coğrafi İşaret Tescilli Ürünlerin de Avrupa Birliği’nde tescil edilmesiyle; yerel üretici ve dolayısıyla da ülke ekonomisi için katma değer oluşturmayı amaçlayan Metro Türkiye ile Aydın Ticaret Borsası’nın coğrafi işaret çalışmaları ile ilgili toplantı düzenledi.

Toplantıya Aydın Ticaret Borsası’nı temsilen Aydın Ticaret Borsası Genel Sekreteri Neslihan Duymaz,  Ar-GE ve Kalite Sorumlusu Cansu Karabulut ve Proje ve Marka Patent Sorumlusu Emine Ceylan Özdemir, Metro Türkiye’yi temsilen Metro Market Genel Merkez Coğrafi İşaretler Yöneticisi Dr. Enes Aslan katılım sağladı.

Video konferans yöntemiyle gerçekleşen Aydın’daki coğrafi işareti ürünler ile Aydın Ticaret Borsası tarafından coğrafi işaret tescili alınan ürünler, denetimler ve coğrafi işaret çalışmaları konusunda istişarelerde bulunuldu.

Toplantıda; Aydın Ticaret Borsası tarafından coğrafi işareti alınan ürünlerin markalaşama değeri ile coğrafi işaret kullanan firmaların ürünlerinin ulusal ve uluslararası pazarda satışı konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Metro Market Genel Merkez Coğrafi İşaretler Yöneticisi Dr. Enes Aslan, Metro Türkiye’nin coğrafi işaret konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

TÜRİB
TOBB
Rekabet Kurumu
Ticaret Bakanlığı
Tarım ve Orman Bakanlığı